Perustoimitus 0 € yli 120 euron ostoksista!
  • Riippuvan lasikoristeen nimi kuvaa Ateenan aamussa soivia kirkonkelloja. Lasitaideteos muodostuu kolmesta sauvamaisesta koristeesta, joissa on pyöreitä lasikuplia. Kun koristeet osuvat toisiinsa tuulen tai ilmavirran liikuttamina, syntyy pehmeän metallinen ääni. Materiaali on vapaasti puhallettua lasia. Mukana ripustusnauhaa. Design Kaj Franck.

    Ateenan aamu -lasitaideteokset olivat Nuutajärven lasitehtaan tuotannossa osana Nuutajärven taidekokoelmaa vuosina 1954-1975 ja 1992-1994. Lasikoristeet palasivat tuotantoon vuonna 2011 Kaj Franckin syntymän 100-vuotisjuhlan kunniaksi.

    Tuotenumero
    117878363
    Valmistusmaa
    Suomi
    Väri
    KIRKAS
    Koko
    630 mm
    Avainsanat
    Iittala, lasikoriste, sisustus, koti
Koti
Väriä sisustukseen
Sisustuksessa inspiroidutaan nyt rauhoittavista ja energisoivista väreistä, jotka tukevat palautumista ja antavat virtaa arkeen. Poimimme värikkäät sisustussuosikit joka budjettiin – katso vinkkimme ja väritä kotisi huone kerrallaan!
Lue vinkit
Inspiroidu
Lue vinkit

Kodin palvelut

Sisusta kotisi kauniiksi ja suunnittele tilat toimiviksi asiantuntijan avulla.

  • Räätälöity sisustussuunnitelma
  • Tuote-ehdotukset kattavasta valikoimastamme
  • Maksuton sisustushankintojen yhteydessä
Tutustu ja varaa aika